Mistrovství Evropy juniorů 2022 v ploutvovém plavání

Ve dnech 20.-26. 6. 2022 se v polské Poznani sešli nejlepší juniorští ploutvoví plavci starého kontinentu, aby poměřili své síly na juniorském mistrovství Evropy. Do bazénu na břehu Maltského jezera dorazilo 145 mladých závodníků ze 16 zemí, mezi nimiž nechyběla ani český výprava, která čítala 7 zástupců – Tadeáše Andrése z KSP Olomouc, Nelu Duškovou z Modré Hvězdy Praha, Jiřího Kubíčka z Pulce Praha, Kláru Mazalovou ze Subaquaklubu Delfín Tábor, Jakuba Mizeru z Laguny Nový Jičín, Adélu Zapletalovou z Aquaklubu Liberec a Davida Žembu z Čochtanklubu Žďár nad Sázavou.

Juniorská reprezentace s trenérem Vladimírem Benešem

Tato mladá a méně zkušená výprava se pod vedením trenérů Vladimíra Beneše a Josefa Cimburka prezentovala především bojovností a výkony na hranici svých možností. Vždyť hned pro tři závodníky to byla premiéra v reprezentačním dresu a pouze dva závodníci přejdou po sezóně do seniorské kategorie, zbytek týmu může bojovat na Mistrovství světa juniorů i příští rok. Přesto se podařilo vybojovat hned 12 účastí v odpoledním finálovém bloku a po třech nepopulárních bramborových umístěních se podařilo vylovit z bazénu i jednu bronzovou medaili.

O největší úspěch se postarala Nela Dušková, která ve své hlavní disciplíně 400RP po strhujícím finiši vybojovala bronzovou medaili. Skvělou formu potvrdila i v disciplínách 400PP a 200PP, kde v osobních rekordech vybojovala 4. a 7. místo.

Nejlepší česká juniorská plavkyně Nela Dušková

O přepisování historických tabulek se postarala Klára Mazalová, která ve svých třech startech na 400, 800 a 1500PP vytvořila tři české juniorské rekordy. Za tyto výkony jí bylo odměnou 4. místo na 1500PP, 5. místo na 800PP a 6. místo na 400PP.

O třetí umístění těsně pod stupni vítězů se postaral Jiří Kubíček na své hlavní trati 400BF, kde o cenný kov přišel až v závěrečných metrech. K tomu se na své poslední velké akci s juniorským týmem umístil 7. na 200BF a 17. na 100BF.

První zkušenosti ze šampionátu získal Tadeáš Andrés, který i přes zlepšení osobních rekordů cítil trochu zklamání ve své hlavní disciplíně 100RP, kde by bez technických chyb v průběhu závodu mohl bojovat i o lepší než 6. místo.

Benjamínek výpravy, teprve čtrnáctiletý David Žemba vstoupil na mezinárodní scénu ve velkém stylu, kdy na 200BF i 400BF postoupil do finále a to na delší z obou tratí postupoval ze 3. místa. Zde už doplácel na méně zkušeností, nicméně 7. (400BF) a 8. (200BF) místo jsou příslibem do budoucna.

Ani poslední juniorský závodník se nevracel bez finálové účasti. Jakub Mizera vybojoval 7. místo v disciplíně 200PP a spolu s Andrésem, Žembou a Kubíčkem vyplavali dvě finále i ve štafetách, kde skončili 7. (4x100PP) a 8. (4x200PP).

Jiří Kubíček na startu štafety

Posledním účastníkem výpravy byla Adéla Zapletalová, která doplatila na velice silnou konkurenci v ženských disciplínách bifins a obsadila 10. (200BF), 12. (100BF) a 13. (50BF) místo.

Děkujeme juniorům za skvělou reprezentaci a budeme spolu s nimi držet palce na Světových hrách v Birminghamu 8.-9.7., kde nás bude reprezentovat Filip Látal a poté na Mistrovství světa seniorů v Kolumbijském Cali, kde se s nejlepšími světovými finswimmery poměří ve dnech 18.-24.7. český kvintet Cimburek, Kubiček, Látal, Musil a Švomová.