Spearfishing je sport, který nedokáže provozovat každý, protože předpokládá trénovanost a umění lovit ryby v jejich přirozeném prostředí a to vše na nádech. Nemá nic společného s harpunáři s přístrojem na zádech, kdy ryby vlastně nemají šanci (po celém světě je takovýto lov zakázán, nicméně se najdou někteří jedinci, kteří takto loví).

Spearfishing je starý jako potápění samo. Je to potápěčská disciplína, která se vyvinula ze záměru člověka živit se rybami. Za stovky let prošla různými změnami až k dnešní sportovní disciplíně. Aby se určila pravidla tohoto sportu už v roce 1950 vznikla Mezinárodní asociace podvodního spearfishingu. Cílem této asociace je podporovat etické, bezpečné a férové chování potápěčů, povzbuzovat a podporovat pocit zodpovědnosti za životní prostředí a stanovit jednotná pravidla pro závody na celém světě. Jako první vzniklo pravidlo, že potápěč smí lovit ryby jen bez dýchacího přístroje. Zbraň musí nabíjet jen vlastní silou a také jsou přesně určeny druhy ryb, které se smí lovit, mají předepsanou váhu a počet z určeného druhu. Chráněné nebo ohrožené druhy se nesmí lovit v žádném případě.

Disciplíny

Lov ryb pod vodou je disciplínou prováděnou podle soutěžního řádu CMAS, ve kterém je zakotveno i povinné vybavení závodníka. V některých případech pořadatel vydává zvláštní ustanovení pro daný závod. MS, ME, Euroafrický pohár jsou jedno a dvoudenní závody, trvající 4-6 hodin denně. Loviště je vyznačeno od pobřeží a bývá k dispozici několik lovných zón, které se obsazují dle rozhodnutí JURY. Každý závodník při těchto soutěžích má doprovodný člun, někdy i s rozhodčím, který od něho odebírá ulovené kusy. Pořadatel také určuje, které druhy ryb jsou lovné, minimální lovnou váhu některých druhů a maximální váhu počítanou v závodě.

V ČR již řadu let používáme v seriálu MR osvědčený systém. Závodníci jsou rozděleni do tří skupin a během dvou dnů každá skupina startuje jednou první, druhá i třetí. Před každým kolem se nasazoval stejný počet ryb. Jak se ale sport vyvíjel, dnes se nasazují ryby i před každou jednotlivou částí kola a to v poměru a podle počtu zakoupených ryb. Tato metoda se nám vyplatila, protože si všichni závodníci mají šanci střelit rybu.

 

Vybavení

Izolační oblek

ve velké většině se používají obleky mokré. V poslední době se na závodech v chladnějších vodách objevilo i použití speciálních suchých obleků bez ventilů. U obou druhů obleků je třeba volit maximálně elastický materiál a jeho sílu podle teploty vody. V poslední době se v nádechových disciplínách používají kalhoty do pasu, blůza s kuklou vcelku a přes pas se přetahují krátké kalhoty se zvýšeným pasem. Ponožky musí být pohodlné, dostatečně těsnící nohavici, případnou zátěž. Rukavice pětiprsté, slabě, s protiskluzovou úpravou na dlaních.

Maska

s tvarovaným nosem, minimální vnitřní prostor při zachování širokého zorného pole (sklo co nejblíže obličeji). Na trhu je velké množství. Neosvědčily se masky z průhledného silikonu, který v bočním světle vytváří světelné reflexy.

Šnorchl

měl by být pružný, delší , s pohodlným náustkem. V prodeji jsou šnorchly s vylévacími ventily, které omezují bublání vody v kolínku. Tento zvuk někdy plaší ryby.

Ploutve

dlouhé, silikonové listy, s pohodlnou nesvírající botkou (Sula, Formula atd.). Technika plavání je zcela odlišná od běžných typů. Pohyb musí být relativně pomalý, táhlý s větším průhybem kolena.

Zátěže

používají se opasky všech možných druhů (elastické, na broky), nebo zádová závaží s vyvažovacími prsními umístěné na postroji. U všech je důležitá možnost rychlého odhození pohybem jedné ruky. Na posledních závodech jsme viděli u italských závodníků zátěže z olověného plechu, které si vkládali nad nárt pod ponožku. Tyto zátěže výborně stabilizují lovce na dně.

Nůž

kvalitní, dostatečně velký, vhodný i k páčení

Bóje

musí mít dostatečný výtlak. Šňůra je ideální plovoucí, dlouhá a pokud možno tmavá. Ve Francii používají lovci bóje ve tvaru člunku, na který může závodník lehnou trupem a odpočívat. Na tomto člunku vozí během závodu vybavení i úlovek.

Kruhy, jehly

slouží k uložení úlovku během závodu. Dnes už jsou i firemně vyráběné. Musí mít bezpečný zámek, aby nedošlo ke ztrátě úlovku.

Baterka

 v některých terénech je nutností. Měla by mít velkou svítivost s úzkým kuželem.

Hodinky

při delších závodech jsou nezbytností. Slouží i k sebekontrole závodníka při hlubších ponorech při sledování ryb.

Harpuny

ze všech typů, které se během vývoje objevily, se používají v současné době harpuny oleopneumatické a harpuny na gumu. Záleží na terénu a použití, jaký typ harpuny závodník použije. Do skalního terénu, děr, jeskyní je výhodná harpuna krátká, na plovoucí ryby se užívá harpuna dlouhá se šípem vázaným na konci. Řada firem se specializuje na výrobu těchto zbraní a v každém katalogu uvádí celou škálu harpun. Stejně důležitý je výběr hrotů. Na velké ryby se používá jednohrot se zpětnými křidélky. Na menší ryby vícehrot. Při závodech v moři používají závodníci více druhů harpun podle místního terénu.

Zvláštní vybavení

v poslední době je některými družstvy používán speciální přenosný sonar. Na doprovodné lodi má možnost nestartující kapitán sledovat na obrazovce nejen profil dna, ale i hejna ryb a velké kusy proplouvající pod lodí.

Soutěže

U nás probíhá Mistrovství České republiky, které se skládá vždy ze dvou závodu jednoho na jaře – Blatenského poháru a na podzim Poháru Trhové Kamenice. Každoročně se závodů účastní něco kolem 35 závodníků z 13 klubů.

Výsledky těchto dvou závodů se sčítají a bodují do Mistrovství ČR:

V zahraničí každoročně probíhají EuroAfrický pohár a Světový pohár v různých destinacích. Letos jsou naplánované 32. Ročník světového šampionátu v Itálii v termínu 16. – 20. Září 2021. První Africký pohár plánovaný na 8. – 12. Září 2021 je zatím zrušen a Světový pohár klubů v Chorvatsku je plánovaný na 29. dubna – 2. května 2021. Podrobnosti a propozice jsou na stránkách CMAS.

Největší úspěchy

Mistrovství České republiky 2020 – jednotlivci

Mistrem České republiky se stal Karel Říha mladší z Klubu potápěčů Blatná

Na 2. místě se umístil Martin Vařeka z Klubu potápěčů Pardubice

Na 3. místě Martin Šťastný, který závodil za Klub potápěčů Blatná

Mistrovství České republiky 2020 – družstva

Mistři České republiky v družstvech se stali závodníci z Klubu potápěčů Blatná I. Ve složení Karel Říha st., Karel Říha ml. a Martin Šťastný

Na 2. místě bylo družstvo Klubu potápěčů Pardubice I ve složení, Karel Hons, Ivan Drozd a Martin Vařeka

Na 3. místě družstvo závodníků z Brna ve složení Michal Stružka, Pavel Kupčák, Pavel Chylík.

 

Letos byl poprvé také udělen Putovní pohár za nejmenší jednu ulovenou rybu a to na jaře pohár získal František Binder z KP Česká Lípa na na podzim Putovní pohár získal Karel Říha st. z KP Blatná I.