Podvodní ragby, mezinárodně známé spíše pod zkratkou UWR (Underwater Rugby), je velmi mladým sportem a původně sloužil jako doplňková disciplína sportovních potápěčů. V současné době se hraje v 6ti městech v České republice a věnuje se mu každý, kdo má odvahu vyzkoušet si něco netradičního. Jedinou podmínkou je „umět“ plavat s ploutvemi, maskou a šnorchlem a nebát se „potopit“.

Podvodní ragby – jak se to vlastně hraje?

 

Popis hry

Podvodní ragby se hraje v bazénech, v hloubce 3 až 5 metrů. Hru tvoří dvě družstva o 6 hráčích. Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí (ploutve, maska, šnorchl), čepičkou a plavkami bílé a modré barvy. Míč je naplněn slanou vodou. Díky rozdílné hustotě tak ve vodě klesá ke dnu a lze s ním nahrávat Cílem hry je umístit míč do soupeřovy branky. Branky, ve tvaru košů jsou umístěny u stěn na dně bazénu.

Za průběh každého zápasu zodpovídají nejméně tři rozhodčí. Jeden z nich sleduje hru na povrchu a dva s potápěčským vybavením přímo pod vodou. Rozhodčí se zviditelňují použitím zvukových a vizuálních signálů. K tomuto slouží i tzv. signalizační zařízení, které ovládají.

V České republice se hraje Česká otevřená liga, jejíž výsledky lze najít na webových stránkách www.uwr.cz. Výherce české ligy hájí barvy České republiky na nejvyšší klubové soutěži Championscup, která se každoročně koná v Berlíně. Česká reprezentace se pravidelně účastní Mistrovství Evropy stejně tak Mistrovství světa, které jsou pořádány pod hlavičkou CMAS World Underwater Federation.

Kontakty /odkazy na kluby podvodního ragby v ČR