Distanční neboli dálkové plavání s ploutvemi je specifické především tím, že se plave na otevřené vodní hladině. Jezera, řeky, moře, ale i umělé kanály. Disciplíny se poměrně výrazně s časem proměňují…

Podrobný popis disciplín a vybavení najdete níže.

Disciplíny

5 km s monoploutví

Hlavní disciplína DPP, která se postupně zkracuje z původních 8 km, později 6 km na současných (od roku 2020) 5 kilometrů.

Původně bylo také libovolné vybavení a závodu se mohli účastnit i plavci se dvěma ploutvemi.

3 km s bifins

Nová disciplína (od roku 2020), která má na otevřenou vodu přilákat také specialisty na krátké ploutve. Jedinou odlišností od bazénové disciplíny bifins je možnoststřídat plavecké způsoby (kraul delfínové vlnění). Předepsané je tak pouze vybavení.

1 km s monoploutví

Další s inovací ve světě distančního plavání. Zařazením kratší vzdálenosti chce mezinárodní potápěčská federace CMAS přilákat na otevřenou vodu více závodníků a zatraktivnit tak jinak velmi náročnou disciplínu.

1 km s bifins

Nová disciplína v programu mistrovství světa pro specialisty na krátké ploutve. Plavecký způsob je libovolný, povinné je použití homologovaných krátkých ploutví.

Štafeta 4x 2km s monoloutví MIX

Jedná se o štafetový závod dvou mužů a dvou žen s monoploutví.

Štafeta 4x 1km s bifins MIX

Štafetový závod dvou mužů a dvou žen v krátkých ploutví.

Štafeta MULTIPLE 4x 150m MIX

Speciální štafetový závod, který kombinuje plavání s monoploutví i se dvěma ploutvemi. Opět závodí dva muži a dvě ženy (každý v jiném vybavení) a postupuje se eliminační formou.

Podle počtu přihlášených štafet vypadávají po každém 4. úseku jeden nebo dva týmy. Mezi jednotlivými koly je 30 vteřin pauza. Tři nejlepší týmy se utkají ve finále.

Kategorie při mezinárodních soutěžích

Junioři

17 let a mladší

Senioři

18 let a starší

Masters

30 let a starší

tato kategorie se dále dělí po pěti letech

Kategorie v České republice

Na domácích závodech dělíme plavce takto:

E – 11 let a mladší

D – 12 a 13 let

C – 14 a 15 let

B – 16 a 17 let

A – 18 a let starší

V1 – od 30 let a dále po pěti letech

 

Vybavení

Monoploutev / ploutve (bifins)

Monoploutev se skládá z laminátového nebo karbonového listu, který je opatřen gumovými botkami. Monoploutev slouží k plavání tzv. delfínovým vlněním a zajišťuje plavci minimální odpor ve vodě pro co nejrychlejší plavání.

Zvládnutí techniky plavání s monoploutví se učí již děti, přesto je plavání s monoploutví celoživotní proces, který lze stále zdokonalovat.

Bifins neboli dvě ploutve jsou povoleny dle schváleného seznamu CMAS. Při plavání na volné vodě není předepsaný plavecký způsob kraul při použití bifins. Je tedy možno plavat libovolných způsobem.

 

Plavání s ploutvemi
Šnorchl

Použití dýchací trubice neboli šnorchlu je v plavání s ploutvemi v disciplínách PP, BF a DPP povinné. Jedinou výjimku mají nejmladší plavci kategorie E. Dále šnorchl není povinný v disciplínách plavání pod vodou (RP). Šnorchl musí být při disciplíně DPP stále nad hladinou. Plavání pod vodou a zanořování je zakázané.

Rozměry šnorchlu pro závodění jsou přesně popsány v pravidlech. Při závodech DPP je na šnorchl rovněž umísťuje startovní číslo.

Distanční plavání s ploutvemi
Neoprén

Při soutěžích na volné vodě může být využito jakýchkoliv plavek schválených dle pravidel CMAS a mokrý neoprenový oblek: kalhoty a bunda v provedení jednodílném nebo dvoudílném. Není dovolen dlouhý oblek nebo sukně, která zvětšuje povrch závodníka. Nejsou povoleny v žádném případě jiné pomocné prostředky nebo prostředky zlepšující vztlak.

Distanční plavání s ploutvemi

Soutěže v DPP

V České republice se pravidelně koná Český pohár v distančním plavání s ploutvemi. Součástí Českého poháru je také Mistrovství České republiky všech věkových kategorií. Jedno kolo se také započítává do ligy mládeže a motivuje tak již nejmladší plavce k účasti na závodech na otevřené vodní ploše.

Pořádání se také závody světového poháru v DPP a tato disciplína je také na programu Mistrovství světa a Evropy.

Úspěchy

Zuzana Svozilová

Nejúspěšnější závodnice v této disciplíně je olomoucká plavkyně Zuzana Svozilová. Zuzana získala v roce 2005 titul juniorské mistryně světa na 6 km. O rok později přidala na juniorském mistrovství světa ještě stříbrnou medaili také na 6 km.

V roce 2012 získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy seniorů v závodě na 20 km.

 

Zuzana Svozilová
Petra Francke (Hostinská)

Petra rodačka z Havířova. Je dvojnásobnou mistryní Evropy na 6 km a střírbná medailistka z mistrovství světa.

Petra Hostinská
Zbyněk Svozil

Dlouholetý reprezentant a posléze také reprezentační trenér. V disciplíně DPP získal řadu medailových ocenění, mezi kterými se vyjímá titul vicemistra světa na 8 km.

Zbyněk Svozil
Hana Maršálková (Vykoukalová)
Jan Kamprle