TRIUMF VETERÁNŮ A BRONZ PRO ŠTAFETU JUNIORŮ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V DISTANČNÍM PLAVÁNÍ

Poslední týden v září se sjela světová špička distančních plavců s ploutvemi do Srbska, kde se konalo mistrovství světa juniorů, seniorů i masters závodníků. Česká výprava čítala pět juniorů, jednoho seniora a tři veterány. Výpravu vedla v zastoupení Barbora Kondrová a sekundovala ji Jitka Dostálová.

Všechny soutěže probíhaly na jezeře Sava v centru Bělehradu, ve veslařském areálu, kde byl pro závodníky připraven kilometrový okruh a dále trať pro eliminační závody jednotlivců a štafet.

Martin Děcký z KSP Olomouc byl jediným zástupcem v seniorské kategorii a juniorskou zastupovali David Žemba z Čochtanu Žďár nad Sázavou, Vasilij Ploc z Modré hvězdy Praha, Zuzana Fabíková z Laguny Nový Jičín, Verča Králíčková a Zuzka Kakačová – obě z Čochtanu Žďár nad Sázavou.

Největšího úspěchu dosáhla štafeta juniorů ve složení David Žemba, Kristýna Kakačová, Vasilij Ploc, Veronika Králíčková právě ve vyřizovacím závodě na 4×150 m. Tato nejmladší disciplína byla velmi silně obsazena a nejprve bylo potřeba postoupit z rozplaveb do finále. Český tým měl štěstí, když se jeden z týmů ráno před rozplavbami ze soutěže odhlásil a měl tak zajištěn přímý postup. Závodníci tak ušetřili síly a mohli se soustředit na odpolední finále.

Finále se účastnilo 8 nejlepších týmů světa. Česká republika byla považována spíše za outsidera na stratu zejména díky velmi mladému týmu, který sbíral po celou dobu soutěže zejména zkušenosti s kontaktním plaváním na volné vodě. Systém eliminačních závodů je nastaven tak, že v první rozplavbě vypadávají dva nejslabší týmy a posléze vždy poslední štafeta. Poslední čtyři štafety již plavou o medaile. Plave se na trati o délce 75 metrů, kde je potřeba obeplavat bóji předepsaným způsobem a doplavat opět na svou výchozí pozici, kde dojde k předávce dalšímu závodníkovi.

Český tým plaval od počátku velmi sebevědomě a nezalekl se tvrdé konkurence. David Žemba na prvním úseku vždy předával na čele startovního pole, Kristýna a Vasil měli za úkol náskok udržet, aby si štafeta mohla na posledním úseku díky Veronice pohlídat pohodlný postup. Chytrou strategií, vzájemným hecováním a výraznou podporou z tribun tak tým postoupil až mezi poslední čtyři štafety. Ve velmi vyrovnaném finále se podařilo českému týmu odolat náporu týmu z Ukrajiny a dohmátnout na třetím místě.

Vasilij Ploc přidal ve stejné, ale individuální disciplíně 150m PP konečné 4. místo, a ke svému výkonu přidal ještě 9. místo na 3 km BF a 12. místo na 1km PP. David Žemba ve svém startu na 1km BF skončil na konečném 16. místě. Zuzana Fabíková a Kristýna Kakačová se ukázaly v nejdelší disciplíně šampionátu 5km PP, kde doplavaly na 14. a 15. místě. Zuzka svoje výsledky ještě doplnila v disciplíně 1km PP se 14. místem. Kristýna si doplavala pro 6. místo na 1km BF. Verča Králíčková startovala na trati 1km PP a skončila na konečném 17. místě. V seniorské kategorii se Martin Děcký ukázal v disciplínách 1 km PP a 3 km BF, ve kterých vybojoval 13. a 11. místo.

Po ukončení seniorského a juniorské šampionátu přišla na řadu kategorie Masters, kde nás reprezentovali 3 zástupci: Zbyněk Svozil z KSP Olomouc si domů dovezl 2 zlaté a jednou stříbrnou medaili. Doplnil ho kolega Tibor Toser z KP Česká Lípa se dvěma bronzovýma medailemi. Do třetice oba doplnil Peter Majerik, taktéž z KP Česká Lípy, dvěma zlatýma medailemi.

Výsledky českých závodníků

JménoDisciplínaUmístěníKategorie
Martin Děcký1 km PP13. místoSenioři
Martin Děcký3 km BF11. místoSenioři
Vasilij Ploc150 m PP E4. místoJunioři
Vasilij Ploc3 km BF9. místoJunioři
Vasilij Ploc1 km PP12. místoJunioři
David Žemba1 km BF16. místoJunioři
Veronika Králíčková1 km PP17. místoJuniorky
Kristýna Kakačová5 km PP15. místoJuniorky
Kristýna Kakačová1 km BF6. místoJuniorky
Zuzana Fabíková5 km PP14. místoJuniorky
Zuzana Fabíková1 km PP14. místoJuniorky

Výsledky českých závodníků – masters

JménodisciplínaUmístěníkategorie
Zbyněk Svozil1 km SF2.Mastrers 60+
Zbyněk Svozil3 km BF1.Mastrers 60+
Zbyněk Svozil1 km BF1.Mastrers 60+
Peter Majerík1 km BF1.Mastrers 55+
Peter Majerík3 km BF1.Mastrers 55+
Tibor Toser1 km BF3.Mastrers 50+
Tibor Toser3 km BF3.Mastrers 50+

Pro českou výpravu bylo tedy Mistrovství světa DPP v Bělehradě velmi úspěšné a budeme se snažit do budoucna potvrzovat, že u nás máme stále velké naděje.

Sociální sítě