Mistrovství světa v distančním plavání s ploutvemi ovládla veteránka Svozilová

Italské jezero Viverone nedaleko Torina se stalo ve dnech 13. – 17. září 2022 hostitelem mistrovství světa v distančním plavání s ploutvemi. I přes letošní velmi nepříznivé podmínky se tohoto mistrovství zúčastnilo celkem 12 sportovců z České republiky (4 v juniorské kategorii a 3 v seniorské). Tým doplnila i pětice Masters závodníků.

Premiéru si vyzkoušeli mladí závodníci Vasilij Ploc (Modrá Hvězda Praha) a Vendula Řezníčková
(Aquaklub Liberec). Vendy se představila na trati 1 km SF (19. místo) a 3 km BF (10. místo).
Vasilij se představil na 1 km SF a obsadil 8. místo. Na 3 km BF i přes velké zdravotní obtíže závod
dokončil na 14. místě. Závody v mezinárodní konkurenci nejlepších plavců jsou vždy velmi dobrou prověrkou závodníků a oba junioři se rozhodně neztratili a získali další cenné zkušenosti.

Klára Mazalová (Subaquaklub Tábor), již účastnice ME v plavání s ploutvemi, jako jediná startovala na
trati 5 km kde obsadila krásné 7. místo. Stejné umístění si připisuje i na trati 1 km SF, kde se po
„nevydařeném“ startu dokázala probojovat až k předním příčkám.

Jiří Kubíček (Pulce Praha) se na své premiéře na otevřené vodě představil na tratích 1 km BF a 3 km
BF a v obou obsadil 9. místo, a může si tak zapsat další svůj úspěch v TOP 10.

Junioři si také vyzkoušeli ostrý start ve štafetách (Mazalová, Řezníčková, Kubíček, Ploc) hned první závodní den nastoupili v nové disciplíně 4 x 150 m eliminační závod, kde vždy vypadává nejpomalejší tým, který je složený ze dvou dívek a dvou chlapců, kdy vždy jeden plave v bifins a druhý v monoploutvi. V náročném závodě si junioři vedli skvěle a umístili se na 5. místě. Poslední den mistrovství byly na programu štafety hned dvě, kdy v kombinaci s individuálními starty šlo o velmi náročné závody. Dopolední závod na 4 x 1 km SF si junioři takticky podrželi celkové 7. místo. Odpoledne v závodě na 4 x 1 km BF bojovali již naplno a s každým úsekem se posouvali stále vpřed startovním polem a ve finiši to stačilo na skvělé 5. místo.

V seniorské kategorii Českou republiku reprezentovali závodníci z KSP Olomouc, a to konkrétně Martin Děcký 15. místo na 3 km BF, 17. místo na 1 km BF a 18. místo na 1 km SF. V ženách reprezentovala Eliška Vzatková, která na své premiéře získala 17. místo 1 km BF a 12. místo na trati 3 km BF. Nejlepšího výsledku dosáhl Filip Látal, který obsadil 5. místo na nejvíce obsazené trati 1 km SF a zároveň 14. místo na trati 3 km BF.

Medaile si vezou domů téměř všichni veteráni, tzn. závodníci kat. masters. Svou kondici stále drží na vysoké úrovni úspěšná reprezentantka z minulých let Zuzana Svozilová. Ta se představila na tratích plavání s monoploutví a oba své starty přeměnila ve zlaté medaile. Zuzka vyhrála oba své závody na 1 i 3 kilometry způsobem start – cíl. A nenechala nikoho na pochybách, že patří stále ke světové špičce.

V kategorii mužů startovalo téměř 60 závodníků zejména v disciplínách bifins. Veteráni se dále vyhodnocují dle věkových kategorií po pěti letech. Nejúspěšnějším českým závodníkem byl Zbyněk Svozil, který ve své kategorii získal hned dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Na startu se neztratila ani další bývalá reprezentantka Kateřina Řezníčková, která v závodech na 1 a 3 kilometry bifins doplavala na krásném druhém místě a veze si domů dvě stříbrné medaile.

Sbírku masters medailí doplnil Tibor Toser, který po první těsné bramborové medaili nastoupil do druhého závodu s velkou chutí oplatit porážku svým soupeřům a cíl splnil nad očekávání skvěle, když protnul cílovou linii na druhém místě i on si veze domů stříbrný kov.

Poslední z veteránů, velmi zkušený Peter Majerik se bohužel potýkal po dlouhé nemoci se zdravotními problémy a musel se spokojit s šestým místem.

Celkově tedy Česká republika veze domů osm cenných kovů a již nyní vyhlíží další šampionát, o jehož místě konání zatím není rozhodnuto.