CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách 2022

Irena Váňová přivezla stříbro z Turecka

1.– 8. října se v letošním roce konalo CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách. Českou republiku reprezentovala Irena Váňová.

Mistrovství světa probíhá ve čtyřech hloubkových disciplínách. Konstantní váha s ploutvemi (CWT), kdy závodník plave vlastními silami do hloubky a zpět s monoploutví podél referenčního lana. Konstantní váha bez ploutví (CNF), kdy závodník plave vlastními silami na jeden nádech bez ploutví, většinou prsovým stylem. Free immersion (FIM), kdy závodník ručkuje po laně do hloubky a zpět, nemá ploutve. A konstantní váha se dvěma ploutvemi (CWTB), která je stejná jako CWT, jen není povoleno plavat s monoploutví, ale závodník používá dvě ploutve.

Soutěží se celkem ve čtyřech kategoriích. Ženy seniorky, muži senioři, ženy masters a muži masters (nad 50 let).

Irena Váňová soutěžila ve všech čtyřech disciplínách. V disciplíne CNF se potopila do 50m a umístila se jako osmá. V disciplíně CWT dosáhla s bílou kartou 81m a skončila na 7. místě. V disciplíně FIM doručkovala do 83m což jí vyneslo 2. místo a stříbrnou medaili. Disciplína CWTB byla v třetině závodu přerušena kvůli špatnému počasí a závod nebyl dokončen.

Turecko a město Kaš bylo organizátorem MS stejně jako vloni a v roce 2018, kdy ani to nebylo poprvé. Závodů se účastnili závodníci ze 40 zemí světa.