ČESKÁ A SLOVENSKÁ ELITA PO TŘECH LETECH VE ZLÍNĚ

Po dvou chybějících ročnících se o víkendu 5.-6. listopadu ve Zlíně uskutečnily mezinárodní závody Nemo Trophy. Mítink, na kterém se kromě celé tuzemské špičky schází i kvalitní zahraniční závodníci, přilákal také elitní plavci ze Slovenska. Jedinečné jsou tyto závody z několika důvodů, kterými se je pořadatel snaží zatraktivnit jak pro diváky, tak pro kvalitní závodníky – ve vybraných disciplínách se udělují prize money nejen za vítězství, ale i překonání daných časů, a v disciplíně 50RP postupuje osmička nejrychlejších do večerního finále.

René Vašíček, Honzík Květon a Dan Cimburek

V disciplíně 50RP byl mezi muži jak v rozplavbách, tak ve finále, nejrychlejší Jakub Kozmer z Barakudy Šala. Slovenský rekord z rozplaveb 14,94 ve finále nevylepšil, přesto časem 15,17 suverénně zvítězil. V ženách ho napodobila česká reprezentantka Adéla Švomová ze Žďáru, která po vítězství v rozplavbách v čase 17,97 zvítězila ve finále o více než vteřinu časem 18,06.

V disciplíně 1500PP zvítězil český rekordman na tuto trať Filip Látal z Olomouce časem 13:31,42, v ženách zvítězila stále ještě juniorská závodnice Klára Mazalová z Tábora, která časem 14:31,74 zaostala jen o 8 s za svým juniorským rekordem.

V atraktivní disciplíně 200RP, kde je často k vidění špatné rozvržení sil a nečekané výsledky, v letošním ročníku nedošlo k žádným výrazným překvapením. V mužích zvítězil seniorský reprezentant a loňský dvojnásobný juniorský vicemistr světa Daniel Cimburek z Pardubic stylem start cíl a časem 1:22,17 deklasoval zbytek startovního pole o více než 6 sekund. V ženách ho napodobila letošní medailistka z mistrovství Evropy juniorů Nela Dušková z Modré Hvězdy Praha, které k prvnímu místu stačil čas 1:36,01.

Tímto skončil vrchol podzimní sezóny pro seniorské a juniorské závodníky, ty nejmladší naopak čeká Finále ligy mládeže, které o víkendu 19.-20.11. uspořádá liberecký klub.