Tři medaile z Mistrovství světa juniorů v Itálii

Mistrovství světa juniorů, medaile Cimburek a Pilný

Česká juniorská reprezentace se po dlouhé pauze účastnila Mistrovství světa juniorů v italském
Lignanu, které se konalo ve dnech 14. – 18. června 2021. Celkem se účastnilo 5 chlapců a 3 dívky spolu
se dvěma trenéry.

Účast v české juniorské reprezentaci si vybojovali Daniel Cimburek z KP Pardubice, Tomáš Pilný
z Modré hvězdy Praha, Matěj Novotný z Delfínu Tábor, Antonín Piňos z Fastfins Přerov a Jiří Kubíček
z Pulce Praha. Dívky reprezentovaly: Nela Dušková z Modré hvězdy Praha, Adéla Zapletalová z Fastfins
Přerov a Klára Mazalová z Delfínu Tábor. Tento výběr byl plný nováčků, kromě Tomáše Pilného nikdo
další neměl před šampionátem na svém kontě účast na světovém či kontinentálním mistrovství.

Juniorská reprezentace byla i v letošním roce vedena hlavním trenérem Vladimírem Benešem
z Aquaklubu Liberec, asistoval mu Roman Padalík z Fastfins Přerov

Díky několika výjimkám Ministerstva zdravotnictví a později také rozvolnění epidemiologických
opatření se česká juniorská reprezentace sešla na několika soustředěních, které se konaly v Liberci,
Přerově a Pardubicích. Plavci tak měli velice omezenou možnost dostat se zpět do vody a zvyknout si
na závodní podmínky. I přes dlouhou tréninkovou pauzu bylo vidět, že se reprezentanti svědomitě
udržovali i na suchu a při návratu do vody se při trénincích nikdo z nich nešetřil. Nutno podotknout, že
Česko bylo jednou ze zemí, která měla v přípravě svých sportovců největší hendikep, jelikož zde platila
nejdelší uzavírku bazénů, a tak byly tréninkové možnosti velice omezeny. Navzdory situaci se juniorům
podařilo dosáhnout skvělých úspěchů.

Reprezentantům se podařilo vybojovat celkem tři medaile. Dvě stříbrné medaile a dva tituly vicemistra
světa získal Daniel Cimburek na tratích 100RP (rychlostní potápění) a 400RP, kdy na trati 400RP kromě
titulu Dan překonal i juniorský rekord ČR, který držel od roku 2018 Jakub Kovařík z klubu Laguna Nový
Jičín.

Další medaile, tentokrát bronzová, putovala do naší vlasti zásluhou Tomáše Pilného, který si na trati
200PP (ploutvové plavání) vylepšil osobní rekord o neuvěřitelných 2,5 s a nestačil pouze na hvězdu
šampionátu, Maďara Kisse, a Ukrajince Palmarchuka.

Dále se skvěle předvedl také Matěj Novotný, který získal 6. místo na 400RP, 10. místo na 800PP a 11.
místo na 400PP. Do nejlepší osmičky se vešla také Nela Dušková na 400RP (7. místo) a štafeta juniorů
na 4x200PP (6. místo), kde tři výše zmiňované plavce doplnil Jiří Kubíček. Ten skončil individuálně
nejlépe na 13. místě v závodech na 200 a 400BF. Dále vybojovala Adéla Zapletalová 14. místo na 400BF,
její týmový parťák Antonín Piňos si připsal ve stejné disciplíně stejné umístění a Klára Mazalová skončila
na trati 800PP na 17. místě.

Celkově česká reprezentace skončila v medailovém hodnocení národů na 9. místě a oproti MSJ 2019
v Egyptě si polepšila o jeden bronz a dvě příčky v hodnocení.