Pod vodou je jinej život – soustředění U15 v Pardubicích

Celý víkend 14. – 16. dubna patřil nejmladším ragbistům a ragbistkám z klubů PF České Budějovice, KP Pardubice a KSP Ústí nad Labem. “ Sešli se nám tady hráčky a hráči různých úrovní. Naším cílem bylo kouknout na to z trenérské perspektivy, říci si co a jak a začít se společnou přípravou našeho debutu na mezinárodních turnajích s  týmem U15,“ říká Nina Mocová, zástupce podvodního ragby u SK SPČR.

V Českých Budějovicích se juniorům věnují už odedávna. Mají pro ně, na rozdíl od jiných klubů, i vyčleněný trénink. „I přestože nám začíná trénink ve 20:00 a končí 21:30, vždy se dokážeme s rodiči domluvit,“ říká Jakub Filistein, trenér juniorů v Českých Budějovicích a jeden z organizátorů soustředění. Klíčové je naučit je tu hru milovat. Na pardubickém soustředění si tak hráči mohli vyzkoušet „pravidla podvodního ragby „na suchu“. Hra na jeden nádech byla simulována v rámci pravidel hry zvané „hututu“.

Klíčovým aspektem bylo též, jak vést rozplavbu a rozdýchat juniory pro hru. Trénovány byly též dovednosti brankářů a obránců. Došlo i na zábavu a podvodní překážkovou dráhu, kde byla trénována především výdrž s dechem v hloubce a mrštnost hráčů. “ Je téměř neuvěřitelné, kolik se toho dá v rámci jednoho dne zprostředkovat a já nestačím zírat, co v našich ústeckých juniorech vlastně vězí,“ zhodnotil situaci Petr Chrudimský, trenér juniorů v KSP Ústí nad Labem. Hloubka bazénu v Ústí nad Labem, který je navíc venkovní, je více než 4 metry. Tréninky malých ragbistů probíhají ve velkém bazéně s mnohem menší hloubkou. To však nebrání tomu, aby se učili technice, která je pro podvodní ragby velmi důležitá. „Cvičení, která zde vidíme, jsou pro nás inspirující a zcela jistě je do našich tréninků zařadíme, včetně dechové rozplavby, dodává Pavel Koníř, druhý trenér ústeckého týmu. Práce s mladou generací je výzva. Podvodní ragby je kolektivní sport, který jim má co nabídnout. V neděli tak proti sobě v rámci mini turnaje o „pardubického kapříka“ nastoupily dva týmy: Turbotučnáci a Votravní vorvani.

Naší další metou je soustředění s rakouskými juniory, které je naplánované na víkend 23. -24. 9. 2023. Tam, bychom chtěli rozhodnout, kdo pojede na turnaj do Pösnecku, náš debut v rámci věkové kategorie U15″, usmívá se Nina Mocová. Velké díky patří také Janu Rejdovi, trenérovi národní reprezentace, který je členem KP Pardubice a který zařídil veškeré zázemí, které juniorský tým pro víkendové soustředění potřeboval.

Sociální sítě