Dvě první místa z mistrovství světa v dálkovém plavání pro Českou republiku

Czech team MS DPP Kolumbie 2021

Odložené první samostatné mistrovství světa v distančním plavání s ploutvemi hostila koncem září kolumbijská Santa Marta. Náročný rok poznamenaný covidovou krizí a mnohde s nemožností trénovat či vůbec vycestovat, se podepsal i na celkové účasti na tomto vrcholu plavecké sezóny. Do Kolumbie se i tak sjeli sportovci z celkem 15 zemí, aby porovnali svoji formu v mořských vlnách. Nový formát šampionátu s sebou přinesl také nové disciplíny s cílem nejen přilákat více závodníků, ale také zvýšit diváckou atraktivnost závodů na volné vodě. Českou republiku reprezentovalo pět závodníků v kategorii seniorů a dva závodníci v kategorii master. O medaile se postarali Zbyněk Svozil a Peter Majerik právě v kategorii master.

Hned úvodní disciplína 4×150 mix štafet, která se plavala eliminačním způsobem, byla důkazem, že plavání s ploutvemi se snaží jít s dobou a zdá se, že našla i recept jak zaujmout jak závodníky, tak diváky. Štafety byly povinně smíšené (2 muži a dvě ženy), přičemž vždy jedna žena či muž plavali v monoploutvi a druhá žena či muž v bifinách (dvě ploutve). Ihned po doplavání prvních čtyř úseků nejslabší tým vypadl a zároveň byl zahájen odpočet jedné minuty do startu dalšího kola. Toto se opakovalo až do finále dvou nejrychlejších štafet, které se utkali v posledním kole o zlato. Rozhodovala tedy nejen rychlost, ale také taktika. Zvítězil totiž ten tým, který dokázal postoupit až do finále, ale zároveň ušetřit dostatek sil do závěrečného finiše a to na všech čtyřech postech. Vzrušující podívanou při premiéře této soutěže v kategorii seniorů ovládl tým Francie a v kategorii juniorů závodníci Ruské federace startující pod neutrální vlajkou. Česká republika se v den závodu musela z této disciplíny kvůli zdravotní indispozici dvou závodnic odhlásit a pozorovala tak soutěž pouze v online přenosu, který zajišťoval pořadatel mimo jiné pomocí dronů a kamer na doprovodných člunech.

I přesto ale přinesl úvodní den mistrovství radost českým barvám. Na svůj první start se totiž postavili závodníci kategorie master, kde jsme měli hned dvojité zastoupení. Trať byla postavena na moři nedaleko pláže a vytyčena byla jako pravidelný čtverec o stranách 250 metrů. Odpolední program vždy doprovázely vlny, se kterými se museli všichni závodníci popasovat. Úvodní disciplína na 1 kilometr BF (dvě ploutve) se povedla Zbyňkovi Svozilovi, když ve své věkové kategorii zvítězil časem 11:50,91. Druhý český plavec Peter Majerik doplaval mezi vrstevníky druhý v čase 12:26,26.

Druhý den šampionátu se postavil na start již kompletní český tým. V závodě na 5 kilometrů PP (s monoploutví) v kategorii mužů vybojoval Filip Látal osmé místo. Ve stejném závodě Martin Děcký z taktických důvodů nedoplaval, aby pošetřil síly do odpoledního startu na 3 kilometry BF (bifins). V závodě žen se představily Zuzana Svozilová a Alžběta Hnáthová, které předchozí den trápily zažívací potíže a v hlavním závodě tak doplavaly na 14. resp. 15. příčce. Odpolední program zahájili muži na tří kilometrové trati, kde si David Musil doplaval pro osmé místo a Martin Děcký skončil 12.

V závěrečný den šampionátu čekala na českou výpravu kombinace štafetového závodu na 4x 2 kilometry PP mix (2 muži + 2 ženy) a individuálního závodu na 1 kilometr PP, resp. BF. Do štafety nastoupil Martin Děcký, Zuzana Svozilová, Alžběta Hnáthová a Filip Látal a ve velmi silné konkurenci si doplavali pro sedmé místo. Svého nejlepšího výkonu dosáhl David Musil na trati 1 kilometr BF, který zvládl zaplavat v čase těsně nad deset minut což znamenalo krásné šesté místo. V závodě na 3 kilometry BF v kategorii master opět zvítězil ve své kategorii Zbyněk Svozil a jeho týmový kolega Peter Majerik doplaval na druhém místě.

Největší bitva se ovšem rozpoutala v závodě na 1 kilometr PP mužů, kde se již od samého počátku plavalo velmi ostré tempo a při hromadném startu došlo na několik kolizí. Závod byl velmi napínavý až do posledních metrů, kde se o medaile popral i Filip Látal, který se v cíli radoval z bronzové medaile. Video cílového rozhodčího ovšem ukázalo, že se Filip radoval předčasně a i přes opravdu famózní finiš, kde je potřeba proplavat virtuální cílovou linii, bohužel zastavil příliš brzy a třetí místo tak pro sebe získal jeho soupeř. Filip Látal tak obsadil velmi nepopulární čtvrtou příčku. Martin Děcký ve stejném závodě obsadil poslední 23. příčku. Alžběta Hnáthová v kategorii žen dokončila také na poslední 16. pozici.