Čeští orientační potápěči potvrdili nadvládu nad světovou elitou!

Po dlouhých osmi letech se v Čechách sešla špička orientačního potápění. Tentokrát na otevřeném mistrovství Evropy v Jablonci nad Nisou, kterého se zúčastnili závodníci z devíti zemí. V českém týmu měli zastoupení závodníci Liberce, Prahy, Pardubic a Tábora. A bylo otázkou, jak se popasují s neznámou vodou na přehradě Mšeno, kde ještě nikdo ze současné generace nikdy neplaval.

A s novým závodním prostorem se během soustředění sžili opravdu výborně, protože předvedli výborné výkony a drtivě obhájili vítězství v medailovém pořadí národů, ačkoliv v českém týmu nebyly žádné juniorky.

Náskok na největší soupeře si vypracovali hned v úvodní disciplíně MONK, kdy obě dvojice (Jakub Němeček, Martin Šmejkal a Zuzana Dvořáková, Kristýna Janoušková) získaly první místa.

V následné individuální disciplíně hvězda zvítězil mezi muži Jakub Němeček před největším soupeřem Peterem Balazsem z Maďarska. Na těsném čtvrtém místě skončil Martin Šmejkal. Na sedmém místě dokončil závod Jakub Valníček. Matěji Novotnému v juniorské kategorii chybělo na bronzovou medaili 30 sekund, když skončil na čtvrtém místě. Druhému juniorskému závodníkovi Šimonu Machátovi tato disciplína úplně nevyšla a doplaval na čtrnáctém místě. Velkou a napínavou bitvu předvedly ženy, kdy na prvním místě doplavaly ve shodném čase Katalin Hatházi (Maďarsko) a Lisa Dethlöff (Německo) a v nejtěsnějším závěsu jedné vteřiny skončila třetí naše Zuzana Dvořáková. Další české závodnice Dominika Benešová a Kristýna Janoušková skončily na šestém, respektive devátém místě.

Na tyčích, které následovaly další den, se mezi muži povedla odveta Peteru Balázsovi, který zvítězil před Jakubem Němečkem. Martin Šmejkal tentokrát pronikl na stupně vítězů a doplaval si pro bronzovou medaili. Matěji Novotnému mezi juniory tato disciplína opravdu sedla a doplaval si pro přesvědčivé vítězství. Druhému v pořadí nadělil 30 sekund. Šimon si o něco polepšil a skončil na desátém místě.Mezi ženami se boj o vítězství opět smrsknul na souboj Zuzky a Katalin. Rozhodující náskok 4 vteřin získala Zuzka na třetím kontrolním bodu a tento náskok udržela až do cíle. Na bronzovém stupínku se potkaly dvě závodnice se stejným časem Carmel Uibopuu z Estonska a liberecká Barbora Svobodová. Pro obě závodnice to byla první medaile po přesunu z juniorské kategorie, kde závodily ještě minulý rok. Dominika doplavala tyče na sedmém místě.

O částečné překvapení se postarali muži v disciplíně M kurz, kdy zvítězil Tamás Szász z Maďarska, který ještě loni závodil za juniory a na druhém místě skončil náš Jakub Valníček. Až třetí doplaval jeden z favoritů Peter Balazs. Jakub Němeček skončil těsně pod stupni vítězů, kdy sice měl nejrychlejší čas, ale velká odchylka čtyř metrů v cíli na lepší výsledek nestačila. Martin Šmejkal zaplaval druhý nejrychlejší čas, ale ještě o jeden metr navíc ho odsunul na šesté místo. Juniorům se tato disciplína vyloženě nepodařila a ani jeden nedoplaval do cíle. Oba podjeli třetí otočný bod a byli klasifikováni na devátém (Matěj) a dvanáctém (Šimon) místě. V ženách potvrdila nejrychlejší nohy Zuzka Dvořáková, která nadělila druhé Katalin 15 sekund. A vzhledem k tomu, že trefila střed cílového pásma, tak nebylo vůbec pochyb, kdo získá zlatou medaili. Druhá skončila Katalin Hatházi a na skvělém třetím místě doplavala do cíle opět Barbora Svobodová. Kristýna Janoušková skončila s dvoumetrovou odchylkou v cílovém pásmu na pátém místě.

Disciplína parallel začala již ve středu kvalifikací. Do pátečních finálových bojů z českých mužů prošli Kuba Němeček a Martin Šmejkal. Ve vyřazovací části se nejlépe dařilo Kubovi, který postoupil mezi dva nejlepší, kde porazil Antona Mykhailova z Ukrajiny. Na třetím místě je doplnil maďarský závodník Vendel Varzsegi. Martina v druhém kole porazil pozdější medailista Anton Mykhailov, a tak celkově skončil na pátém místě. V juniorské kategorii se našim nedařilo a bohužel ani jeden z českých závodníků neprošel středeční kvalifikací.

Naopak všechny tři české ženy byly v kvalifikaci úspěšné, a tak jsme se mohli těšit na jejich výkony v pátečním finále. Nejlépe se dařilo Zuzce Dvořákové, která se dostala až do posledního kola, kde porazila kazašskou Lyudmilu Shumilovou. Na stupních vítězů je doplnila Barča Svobodová, která si tak doplavala pro svou třetí individuální medaili z tohoto šampionátu. Nejméně z našich se vedlo Dominice Benešové, která byla vyřazena v prvním kole a obsadila celkové páté místo.

Šampionát byl zakončen závodem týmů, tedy sjížděním. České barvy v mužích hájili Martin Šmejkal, Jakub Valníček, Matěj Novotný a Jakub Němeček. V tomto silném složení se týmu podařilo dosáhnout nejrychlejšího času v cíli a získat zlaté medaile.

Ani české ženy se nenechaly zahanbit a ve složení Barbora Svobodová, Zuzana Dvořáková, Dominika Benešová a Kristýna Janoušková plavaly mezi ženami nejrychleji a dosáhly tak na titul mistryň Evropy.

Celkem se českému týmu podařilo z Jabloneckého moře vylovit 17 cenných kovů, z nichž 16 získali seniorští závodníci, čímž překonali svůj dosavadní rekord v počtu získaných medailí na jednom šampionátu.

Sociální sítě