Bronzové MS ve freedivingu proběhlo v Hondurasu

29. mistrovství světa ve freedivingu AIDA proběhlo v letošním roce na honduraském ostrově Roatán ve druhé půlce srpna. Závodilo se v hloubkových disciplínách CWT (konstatní váha, závodí se většinou s monoploutví), CNF (konstatní váha bez ploutví), CWTB (konstatní váha Bi-Fins) a FIM (free immersion, závodník si pomáhá přitahováním).

Českou republiku reprezentovala pouze jediná závodnice zlínská Jarmila Slovenčíková, mistryně světa z roku 2007. Závodila v disciplínách CWTB, FIM a CWT.

Závod probíhal v 8 dnech, kdy střídavě vždy jeden den byl závod žen a další ve stejné disciplíně soutěžili muži. Soutěž probíhala na volné moři v místě, kde byla hloubka až 150 metrů. Po celý závodní týden bylo nádherné počasí a zajištění závodů až na drobné nedostatky bylo skvělé. Nevýhodou například bylo ubytování závodníků na různých místech ostrova, cože nebylo vždy ideální.

Jarča začala první disciplínou CWTB, která se bohužel nepovedla podle představ a skončila výsledkem DNF. Vítězka potopila 97 metrů.

Druhá disciplína FIM již vyšla lépe a tréninky mezi jednotlivými závody také pomohly, protože v ČR nebo na Slovensku je příprava složitá, především v tom že zde máme studenou vodu a malé hloubky do cca 30 – 40 metrů, proto většina tréninkových dávek probíhá v bazénech a na suchu, což jesamozřejmě podmínkách hodně vzdálené. Na závodech se nyní ženy pohybují ve špičce mezi 60 – 105 m dle disciplíny. V této disciplíně se Jarča potopila do 69 m a získala 9. příčku. Vítězná hloubka byla 93 m.

Poslední disciplína byla Jarči nejoblíbenější CWT – do hloubky na nádech se plave s monoploutví, protože Jarča začínala v plavání s ploutvemi díky správnému roky zažitému stylu šetří hodně sil, doplavala do hloubky 79 metrů a získala 3. místo. Vítězná závodnice dosáhla 102 m.